Perdesiz Sahneler, alternatif-bağımsız sahne sanatlarının geçmişi ve bugünü hakkında bir belgesel film projesidir.

Film, bir yönden Türkiye’nin 30 yıllık yakın tarihine tiyatro sahnesinden bağımsız bakarken, diğer yandan da tiyatro sanatında yaşanan sorunları, yeni stillerin sanatsal arka planını ve yeni sahne yapısını anlatıyor.
Film, alternatif tiyatro hareketinin yeni kuşağının izlerini, 12 Eylül darbesi zamanlarından itibaren ortaya çıkan kumpanya ve tiyatro grupları üzerinden takip ederek günümüzdeki çok sayıdaki tiyatro grubunu mercek altına alıyor. Bu sanatsal hareketin arka planında yaşananları hem ana akım tarafındaki hem de alternatif kanattaki tanıkları ile anlatıyor.

 

Hakan Dursun

1979’da Ankara’da doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sinema Tv Bölümü Yönetmenlik dalından mezun oldu. “Yüreğimde Ölüm Var” kısa filminin senaryosu Türsak ile Kültür Bakanlığının ortak düzenlediği “Geleceğin Sineması” senaryo yarışmasının en iyi senaryolarından biri olarak seçildi. 1999 – 2011 yılları arasında dizi, reklam ve film yapım şirketlerinde yönetmen yardımcısı, yaratıcı yönetmen ve prodüktör olarak çalıştı. İlk uzun metraj filmi “Perdesiz Sahneler”in çekimleri 2015’te tamamladı. Film, 2016’da 20. İstanbul Uluslararası Tiyatro Festivalinde prömiyer yaptı ve Anadolu Tiyatro Ödüllerinde “En İyi Tiyatro Belgeseli” ödülüne layık görüldü. Reklam ajanslarında metin yazarlığı ve yaratıcı yönetmenlik yapıyor.

Filmografi

04:34’ün ANATOMİSİ                               2017       (Uzun Metraj Belgesel Film – Yapım aşamasında)

PERDESİZ SAHNELER                           2016       (Uzun Metraj Belgesel Film)

HİSSETMEK                                             2010       (Kısa Metraj Stop Motion Film)

YÜREĞİMDE ÖLÜM VAR                        2008       (Kısa Metraj Kurmaca Film)