Simurg Şem-ü Pervane – MÜZİKAL OYUN OKUMASI ve Extinct Or Not Extinct RESİM SERGİSİ

-

ikincikat SAHNE
İkincikat Tiyatro’da 11 Ocak 2018 tarihinde gerçekleşecek olan, sanatçımız Elif Tutka’nın   ‘Extinct or not extinct’ adlı sergisinin, genç tiyatrocu Adnan Devran’ın Feridün-i Attar’ın ‘Mantık-al Tayr’ isimli eserini temel alarak yazdığı “Simurg Şem-ü Pervane” adlı oyun okuması sanatın iki farklı dalı olan Resim ve Tiyatroyu aynı zaman ve mekanda gözler önüne seriyor.
    Sanatçımız Elif Tutka’nın eserlerinde, varoluşu ve nedenlerini sorguladığı bir dönemde, varoluşun bir kanıtı olarak gördüğü doğayı ve yok oluş hikayelerini kendi uslubu ile harmanlayarak izleyiciye sunuyor.
Adnan Devran’ın bu eserinde kuşların Simurg’a yolculuklarını anlatmaktan çok, kuşların temsil ettiği bir neslin 7 asırlık hikayesi anlatılır. Hikayeyi 7 asırlık geleneğin son tohumu olan Simurg’un babası anlatmaya başlar. Daha sonra hikaye kendini anlatmaya devam eder. Oyunun gelişme bölümlerindeki ana fikir; kendini başkalarının akıbeti için feda edenlerin ve bunun için yananların küllerinden doğan güzel bir geleceğin umuduna adanmışlıktır. Bu noktada Elif Tutka’nın eserleri bu oyunun masalsı dünyasınının bir yansıması olarak sahnede izleyiciyle buluşmaktadır.
     Bu projenin en ilgi çekici yanı sanatın doğru parçalarını doğru şekilde birleştirerek bir puzzlemış gibi yeni bir performans şekli ortaya koymaları oldu.
     Sergi ve Okuma Tiyatro Performansı 11  Ocak 2018 20:30’da Karaköy İkincikat Tiyatro’da görülebilir.
Oyunun adı
Simurg Şem-ü Pervane
Sergi adı
Extinct or not extint
Yazan – Proje Direktörü
Adnan Devran
Ressam
Elif Tutka
Dramaturgi
Dilek Tekintaş
Müzik
Kaknüs Ensemble
Müzik Direktörü
Burçak Çöllü
Işık Tasarımı
M.Ali Dönmez
Sahne Tasarımı
Adnan Devran , Elif Tutka
Oyuncular
Aziz Caner İnan
Miray Daner
Mert Denizmen
Yunus Emre Yıldırımer
Sezer Arıçay
Ilgıt Uçum
Dilara Topuklular
Kürşat Demir
Melissa Yıldırımer