Derya Bilgingil “Kasap” röportajı alternatif-istanbul.net ‘te yayınlandı.

Halil Babür ve Mert Denizmen ile “Kasap” Oyunu Üzerine

Füsun Akmen Balkaya “Kasap”ı Tiyatro Dünyası’nda yazdı.

K A S A P ‘’İnsan aklına ,onuruna ,vicdanına sığmayan dayanılmaz vahşeti yaşayanlar neden kurban seçildiğini bile anlamadan ……… ’’

KASAP ‘’gözü dönmüşlük ,acımasızlık ve vahşet olayı …. ’’

İnsan nedir? Vicdan nedir?Bunlar nasıl işler?

Hande Sönmez “Kasap”ı Akşam Gazetesi’nde yazdı.

ikincikat’ın Savaş ve Barış oyunları kapsamında ortaya çıkmış oyunlardan biri olan Kasap’ın gelecek tahayyülü oldukça vurucu. Hayvanların köküne kıran geldiği bir toplumda, insanlar ‘et’siz yaşamaya devam eder mi, etmek istemezse neler olur hiç şaşırmadan izliyoruz.

 

 

Emel Kabataş “Kasap”ı Zorunlu Sahne’de yazdı.

Halil Babür’ün yazdığı ve Güray Dinçol rejisiyle sahnelenen oyunun ekibi aylar sonra ilk kez araya gelmiş. Buna rağmen 80 dakika boyunca hiçbir aksaklık göze çarpmıyor. Oyuncuların içten, enerjik ve uyumlu performansı, tiyatroseverlere akıl ve mizah dolu bir anti-ütopya deneyimi yaşatıyor. Etikten nasibini almamış Süha rolünde Mert Denizmen var. İtaatkâr çalışan Yura’yı Oğuzhan Ayaz, isyankâr ve idealist Karin’i Evrim Doğan canlandırıyor. Melis Öz, halkı kıvama getirme misyonu verilen medya temsilcisi Charlene’i oynuyor. Adnan Devran ise boynunda ipiyle kurbanlık İlk karakteriyle karşımıza çıkıyor. Oyuncuların başarılı performansı oyuna sinerji katıyor.

Şenay Tanrıvermiş “Kasap”ı HaberTürk Gazetesi’nde yazdı.

Oyunculuklar ise ‘beden ve performans’ derslerine örnek verilecek nitelikte tempolu, uyumlu ve akıcı. Evrim Doğan sahneye büyü ve estetik katan ışıklı bir oyuncu ve tabii yine seyir zevkini fazlasıyla tatmin ediyor. Mert Denizmen, Oğuzhan Ayaz, Melis Öz ve Adnan Devran’ın sergiledikleri performans ise tempolu uyumlarından dolayı nefes aldırmadan seyirciyi aktif izlemeye mecbur kılıyor. (Arada gizlice telefonuna bakma ihtiyacı doğurmayan cinsten!) Sahne geçişlerindeki kopukluk kısa boşluklarla şaşkınlık yaratıyor, belki de nefes aldırmak için özellikle yapılıyor. Her halükarda bu genç ve cesur ekibin işi izlenmeyi ve alkışı hak ediyor.

Önceki Yazılar