HAROLAB


Hareket ve Oyun Laboratuvarı
‘nın 2017-2018 sezonu başvuruları başladı. Katılım için CV ve niyet mektubunuzu [email protected] adresine gönderebilirsiniz. Başvurular eğitmen kadrosu tarafından değerlendirilip en kısa sürede adaylara dönüş yapılacaktır.

 

 

 

HAROLAB

Hareket. Oyun. Laboratuvar.

Ne hareket eder? Her şey.
Jacques Lecoq pedagojisi temel alınarak kurulan bu laboratuvarda fiziksel tiyatronun iki ana unsurunun sınırlarını araştırıyoruz. Hareket ve oyun. Hareket nerede biter, nerede başlar? Buruşuk bir kâğıt, boğaz köprüsü, mavi, sarı, ışık, resim nasıl hareket eder? Maddenin yaşadığı trajik dönüşümler nelerdir? Hareket ve Oyun Laboratuvarı’nda, bütün bu soruların sınırlarını keşfetmeyi ve cevaplarını araştırmayı hedefliyoruz.

Fiziksel olmayan tiyatro yoktur. HAROLAB; oyuncunun ve/veya performansçının, sahneye çıktığı an ve mekân içerisinde kendisine sorması gereken soruları bulmasına yardımcı olur. Oyun ve oyuncunun fiziksel sınırları nedir? Nereye kadar genişler? Nasıl büyür ve küçülür? Hareketsizlik nasıl bir hareket yaratır?
Bu çalışma, uluslararası eğitim ve deneyime sahip, Jacques Lecoq ve Lassaad okullarından mezun eğitmen kadrosunun hareket ve oyun üzerine hazırladığı yirmi altı haftalık bir programdan oluşmaktadır. Program hazırlanırken Jacques Lecoq pedagojisi esas alınarak yaşam ve sanat arasındaki ilişkiyi incelemek hedeflenmiştir. Yirmi altı haftalık bu süreçte, uluslararası eğitmen ve sanatçıların da katılımıyla dinamik bir laboratuvar yaratmak planlanmıştır. Böylelikle, beynelmilel bir bakış açısıyla sahne üzerinde evrensele ulaşmak esas amaçlardan biridir.

Eğitimin amacı; katılımcıyı, bedensel ve duygusal farkındalığını keşfettiği bir yolculuğa çıkarmak ve bu yolculukta olası teatral yaratım dillerini araştırmaktır.

 

——————————————————————————————————————————————————————————————

Laboratuvardaki araştırmalar her biri ikişer bölümden oluşan iki döneme ayrılmıştır.

Birinci dönem: Bedensel Hazırlık
Nötr maske, eylem dinamikleri, maskelenmiş oyun, larva masklar, elementler, hayvandan insana yolculuk, maddelerin dinamiği, renkler, sesler, sözlerin dinamiği

İkinci dönem: Stiller
Melodram, Comedia, Tragedya, Bufon, Clown

İnsandan başlayıp, bilinmeze giden ve insana geri dönen bir yolculuk.

Kimler Katılabilir?
-Amatör ve Profesyonel Oyuncular & Dansçılar
-Oyunculuk ve Dans Eğitimi Alanlar
-Fiziksel Tiyatro Alanında Çalışmak İsteyenler
-Yazar, Yönetmen ve Sahne Tasarımcıları
-Performatif Sanatlara İlgi Duyanlar

Katılımcıların 18 yaş ve üstü olmaları gerekmektedir. Program başlamadan önce katılımcılarla tanışma mülakatı yapılacaktır.

Tarihler:

30 Eylül – 12 Kasım 2017
25 Kasım – 31 Aralık 2017
13 Ocak – 18 Şubat 2018
3 Mart – 15 Nisan 2018

Ödeme Seçenekleri:

Peşin: 3300 tl
Taksitli: 1250 x 3
Yer: ikincikat – Karaköy

——————————————————————————————————————————————————————————————

EĞİTMENLER

Doğa Nalbantoğlu

30 yaşındaki Doğa Nalbantoğlu, kariyerine 10 sene boyunca oyunculuk ve yönetmenlik yaptığı Galatasaray Üniversitesi Tiyatro Topluluğunda başladı. 2010‘dan 2012’ye kadar topluluğun genel sanat yönetmenliği görevini üstlendi. Sahneye koyduğu ‘Ormanlardan Hemen Önceki Gece’ oyunu İstanbul Üniversiteler arası Tiyatro Festivali’nde 5 dalda ödüle aday gösterildi. 2007-2011 yılları arasında Tiyatro Öteki Hayatlar’da yönetmen yardımcısı ve oyuncu olarak çalıştı. 2014’te Paris’te bulunan Jacques Lecoq Uluslararası Tiyatro Okulu‘nun Course Professionnel bölümünü bitirdi. Paris 3 Sorbonne Nouvelle Üniversitesi’nde Tiyatro çalışmaları bölümünde master eğitimine devam etti.

2014 yazında Londra Camden Fringe Tiyatro Festivali’nde ‘Miraculi’ adlı oyunla sahneye çıktı. Ayrıca aynı oyunla Lampedusa, Paris, Le Mans, Zurich gibi Avrupa’nın farklı kentlerinde turnelere katıldı.
2015-2016 tiyatro sezonu için ekibiyle birlikte Norveçli yazar Knut Hamsun’un kült romanı ‘Açlık’ ı sahneye adapte etti ve yönetti. Oyun 3 farklı dalda ödüle layık bulundu. Aynı tiyatro sezonu içinde Çağdaş Ekin Şişman, Yiğit Tuna ve Erhan Çene’nin uyarladığı ve ilk gösterimini İKSV 20. Uluslararası Tiyatro Festival’inde yapan ‘O/Hakkari’de Bir Mevsim’ projesinde oyuncu olarak yer aldı.
2016 yazında Emre Koyuncuoğlu rejisiyle yaratılan, mask tiyatrosu ‘Punta Atmak’ projesinde ülkenin en çok yönlü sanatçılarından bazılarıyla çalıştı ve çok sevdi. Ayrıca Ziya Demirel’in yönettiği Filmin Adı (2010) ve Pişmaniye (2012) filmlerinde rol aldı.

Nalbantoğlu kariyerine Theatre Senza ve Sarı Sandalye ‘de devam etmektedir.

Emre Yıldızlar
1989 Burdur doğumlu Emre Yıldızlar, genç yaşta oyunculukla tanıştı ve Galatasaray Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Jacques Lecoq pedagojisini öğrenmek amacıyla Ecole International de Theatre Lassaad’a girdi ve bu okuldan mezun olan ilk Türk öğrenci oldu. Okul döneminde Lassaad Saidi, Norman Taylor, Luc de Witt gibi tanınmış sanatçılarla çalışma fırsatı buldu. Bedensel Tiyatro, Jacques Lecoq Pedagojisi, Ses, Ritim, Hareket ve Doğaçlama Maske Oyunculuğu, Tragedya, Commedia dell’Arte, Pantomim, Bufon, Clown Eğitimi üzerine kapsamlı eğitimler aldı. Blenard Azizaj ile Deep and Chaotic, Ben Fury ile Break- boxing and trap atölyesine katıldı.

Lassaad’dan mezun olduktan sonra Compagnie Vadé ve Compagnie du Paon’un kurucuları ve oyuncuları arasında yer aldı.

Aynı zamanda İstanbul’da bulunan Sarı Sandalye ekibinin de üyesi olan Emre Yıldızlar şu an İstanbul’da sinema ve tiyatro oyunculuğunun yanısıra Lecoq pedagojisi üzerine eğitimler veriyor.

Sencan Oytun Tokuç
1988 İstanbul doğumlu Sencan Oytun Tokuç, tiyatroya 2002 yılında Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi bünyesindeki Baaloy’da başladı. Grupla, 2003 yılında Yunanistan’da yapılan Kültür Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil etti. Birçok oyunda oyuncu olarak çalıştı ve ödüller aldı. 2006 yılından sonra Baal Sahnesi’ne dönüşen grubun çalıştırıcılığını ve yönetmenliğini yaptı.

2006 yılında Galatasaray Üniversitesi Tiyatro Topluluğuyla tanıştı. 7 yıl boyunca grupta oyuncu, atölye lideri, yönetmen, olarak çalıştı. 2013 yılında Doğa Nalbantoğlu’nun yönettiği ‘Ormanlardan Hemen
Önceki Gece’nin ışık tasarımını yaptı, bu tasarımla “Genç Günler” festivalinde En İyi Işık Ödülü’ne aday oldu.

2008 yılında Tiyatro Öteki Hayatlar bünyesinde profesyonel tiyatroya adım attı. Tiyatro Öteki Hayatlar’la oyuncu, yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. 2012 yılında Tiyatro Hâl’de oyuncu olarak çalıştı. 2012 yılında Yeni Metin Yeni Tiyatro Oyun Yazarlığı atölyesine GalataPerform tarafından burslu olarak kabul edildi. Bir yıl boyunca burada metin yazarlığı üzerine çalıştı.

2013 yılında Tiyatro Çalışmaları alanında yüksek lisans yapmak üzere Paris’e gitti. Orada Jacques Lecoq pedagojisini yakından tanıma fırsat buldu ve 2014 yılında Ecole Internationale de Théâtre Jacques Lecoq’a kabul edildi. Haziran 2016’da bu okuldan mezun olduktan sonra Emre Koyuncuoğlu yönetmenliğindeki ‘Punta Atmak’ adlı mask tiyatrosunda oyuncu olarak yer aldı.

Halen Paris merkezli Collectif2222 ile ve Sarı Sandalye tiyatro grubuyla çalışmaktadır.
Temmuz 2017’de Malta Kültür Sanat Fonlarının desteklediği bağımsız bir yapım olan BabelX isimli projeyle Malta’da olacaktır.